Terapia Manualna Lublin
.
Kontakt
Tel: 81 458 18 80 / 733 088 095
Email: kontakt@semper-med.pl
Lokalizacja
Aleje Zygmuntowskie 4, Lublin. Parter kompleksu basenowego Aqua Lublin.
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 21:30
Sobota: 9.00 - 16.00
Terapia manualna to jedna z metod stosowanych w fizjoterapii, wykorzystywana w pracy z pacjentami z dysfunkcjami układu mięśniowo-szkieletowego. Jest to możliwe poprzez odblokowanie fragmentów kręgosłupa oraz przywrócenie prawidłowej mechaniki stawów. Terapia manualna jest stosowana jako jedna z metod pracy z pacjentami, a jej zastosowanie zależy od indywidualnej oceny specjalisty.
Do diagnozowania i terapii wykorzystywane są przede wszystkim dłonie i dotyk oraz różne rodzaje ucisku. W niektórych przypadkach w diagnostyce mogą być wykorzystywane badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy RTG, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Terapia manualna jest metodą bazującą na szczegółowej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii.
Metody manualne w gabinecie rehabilitacji Semper Med w Lublinie
Co wchodzi w skład terapii manualnej? Co wchodzi w skład terapii manualnej?
- Masaż – klasyczny, poizometryczny, funkcyjny, masaże tkanek głębokich, poprzeczne.
- Manipulacje – metoda szybkiego odblokowania stawu, często potocznie zwana chiropraktyką. To właśnie podczas manipulacji można usłyszeć charakterystyczne „chrupnięcie”.
- Mobilizacje – techniki mające poprawić płynność ruchów stawów lub zwiększyć ich ruchomość.
Jakie są wskazania? Jakie są wskazania?
Terapia manualna może być stosowana wspomagająco w przypadku takich dolegliwości, jak:
- bóle kręgosłupa,
- bóle mięśni,
- migreny i zawroty głowy,
- wady postawy ciała,
- rwa kulszowa i rwa barkowa,
- kręgozmyk,
- dyskopatia,
- ból karku,
- zablokowania czynnościowe stawów,azablokowania czynnościowe stawów,
- bóle w wyniku urazu,
- zmiany przeciążeniowe kręgosłupa,
- bóle pleców,
- napięciowe bóle tułowia i głowy.

Nasze podejście do terapii manualnej Nasze podejście do terapii manualnej
Zespół Semper Med
Terapia manualna w Semper Med jest prowadzona przez fizjoterapeutów z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem. Nasz zespół zasilają fizjoterapeuci, masażyści i psychologowie sportu, których misją jest pomoc pacjentom. Stawiamy na indywidualne podejście i odpowiednio dobraną ścieżkę terapii, aby każdy pacjent czuł się bezpiecznie i obdarzał nas zaufaniem.
Stałe podnoszenie kompetencji
Dbamy o to, aby nasza wiedza i umiejętności były aktualne i zgodne z zaleceniami. Wciąż się rozwijamy, uczestniczymy w szkoleniach i kursach, dzięki którym możemy oferować naszym pacjentom nowoczesne metody techniki manualnej.
Holistyczne podejście do zaburzeń w obrębie układu ruchu
W przypadku bólu pleców, napięciowych bólów głowy czy ograniczonej ruchomości stawów, fizjoterapeuta może zalecić różne formy terapii, w tym terapię manualną.
Na czym polega terapia manualna? Na czym polega terapia manualna?
Terapia manualna, jak jej nazwa wskazuje, wykorzystuje techniki manualne, czyli wykorzystujące ręce i siłę terapeuty. Ten rodzaj rehabilitacji opiera się na diagnozie i terapii dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego.
Diagnoza funkcjonalna w terapii manualnej Diagnoza funkcjonalna w terapii manualnej
Pierwszym etapem jest diagnoza funkcjonalna. Fizjoterapeuta przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad oraz dokonuje badania fizykalnego. W jego toku analizuje zakres ruchu, napięcie mięśniowe, biomechanikę ciała i na tej podstawie wskazuje możliwe źródła bólu.

Mobilizacja stawów
czyli delikatne, powtarzalne ruchy, które wykonywane są w obrębie stawów. Ich celem jest zwiększenie mobilności i zmniejszenie napięcia.

Manipulacje stawowe
precyzyjne i szybkie ruchy o małym zakresie i niewielkiej amplitudzie. Pomocne szczególnie przy odblokowywaniu stawów i przywracaniu ich funkcjonalności.

Stretching mięśni i więzadeł
rozciąganie, które stosowane jest, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe i poprawić ich elastyczność.

Trakcje
delikatne rozciąganie stawów, które pomaga zmniejszyć nacisk na struktury stawowe i nerwowe.

Terapia powięziowa
stosowana w celu rozluźnienia powięzi, czyli tkanki otaczającej mięśnie i narządy. Może wspomagać redukcję dolegliwości bólowych i poprawę ruchomości w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Terapia punktów stawowych
skupiona na punktach w mięśniach, które mogą być przyczyną promieniującego bólu. Polega na uciskaniu i rozluźnianiu bolesnych miejsc.
Czy terapia manualna jest skuteczna? Czy terapia manualna jest skuteczna?
Wiele osób, które pierwszy raz udają się do gabinetu rehabilitacji zastanawia się, czy terapia manualna jest skuteczna. Jej efektywność i otrzymane rezultaty zależą od prawidłowej diagnozy, doświadczenia fizjoterapeuty oraz zakresu problemów, z jakimi mierzy się pacjent.
Czym terapia manualna różni się od fizjoterapii? Czym terapia manualna różni się od fizjoterapii?
Zadaniem terapii manualnej, podobnie jak fizjoterapii, jest wsparcie w powrocie do sprawności w zakresie ruchu, a także rozluźnienie tkanek oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych i dyskomfortu. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów, terapia ta może być wykorzystywana jest przy bólach kręgosłupa, bólach mięśni, przy bólach głowy i innych zaburzeniach w obrębie układu kostnego i mięśniowego, stawów, a także klatki piersiowej.
Główna różnica pomiędzy terapią manualną a fizjoterapią polega na tym, że terapia manualna wykorzystuje jedynie ręce terapeuty. Stosuje on różne rodzaju masażu, mobilizacji, manipulacji i ucisku. Tradycyjna fizjoterapia wspomaga się także ćwiczeniami ruchowymi, elementami treningu funkcjonalnego, fizykoterapią czy urządzeniami do rehabilitacji.
Terapia manualna to forma fizjoterapii, która cechuje się dostosowaniem do indywidualnych potrzeb pacjentów. Wizyty w gabinecie terapii manualnej mogą być zalecane w przypadku kontuzjowanych sportowców, osób starszych oraz tych, które doznały urazu w obrębie narządów ruchu.
Kiedy nie można stosować terapii manualnej? Kiedy nie można stosować terapii manualnej?
- choroby układu kostno-stawowego (np. osteoporoza, nowotwory kości, świeże złamania, stany zapalne stawów),
- zaburzenia neurologiczne (np. ucisk na rdzeń kręgowy, niestabilność kręgów, zaawansowane choroby neurologiczne),
- choroby układu sercowo-naczyniowego (np. tętniaki, zakrzepica, niekontrolowane nadciśnienie),
- nowotwory (zwłaszcza w obrębie narządów ruchu lub narządów wewnętrznych),
- infekcje i stany zapalne (np. gorączka, ropnie, infekcje skóry),
- ciąża w zaawansowanym etapie,
- problemy psychiczne,
- ból o nieznanej przyczynie.