Terapia TECAR – co to jest, jak działa i jakie są wskazania do jej zastosowania?

Rehabilitacja i regularne korzystanie z fizjoterapii mogą być pomocne w przypadku różnych dolegliwości ze strony narządu ruchu. Współcześnie istnieją różne metody terapeutyczne, które znajdują zastosowanie w pracy z pacjentami, borykającymi się z urazami, bólem i chcącymi szybciej wrócić do sprawności ruchowej. Jedną z nich jest terapia TECAR, która skupia się na wykorzystaniu energii elektromagnetycznej o wysokiej częstotliwości.

Czym dokładnie jest terapia TECAR, jak działa i kiedy możemy ją stosować? Na te i inne często zadawane przez pacjentów pytania odpowiadamy w naszym artykule!

Terapia TECAR – co to jest i jak działa?

Terapia TECAR jest jedną z metod fizjoterapeutycznych wykorzystywanych w celu wspomagania procesów regeneracyjnych tkanek. Może być stosowana w fizjoterapii i medycynie sportowej. Działa na zasadzie przepływu prądu i efektu oporu. Aparat emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości, a przesyłane impulsy elektryczne pobudzają jony komórek do ruchu. Co za tym idzie – następuje stymulacja procesów regeneracyjnych w obrębie obszaru wystawionego na działanie urządzenia.

Dwa tryby działania TECAR

Rozróżniamy dwa tryby działania urządzenia TECAR:

Tryb pojemnościowy (CAP) – koncentruje energię na tkankach miękkich, takich jak mięśnie, skóra czy układ limfatyczny.

Tryb rezystancyjny (RES) – działa na tkanki o większej oporności, takie jak kości, więzadła czy ścięgna.

Terapia TECAR – działanie na organizm człowieka

Wytwarzana podczas zabiegu TECAR energia może oddziaływać na organizm na wielu płaszczyznach. Emituje ciepło i sprawia, że tkanki stają się głęboko ogrzane, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i pobudzenie układu limfatycznego.
Głównym efektem działania terapii TECAR jest przyspieszenie przepływu krwi i poprawa unaczynienia tkanek. Energia elektromagnetyczna dociera do głębokich warstw skóry. Zastosowanie radiofrekwencji stymuluje naturalny proces regeneracji i wpływa na rozluźnienie mięśni, co może przekładać się na zmniejszenie bólu i redukcję obrzęków. Wspomaga także produkcję kolagenu i przyspiesza procesy naprawcze.

Dlaczego terapia TECAR jest nazywana diatermią długofalową?

Ze względu na wykorzystanie ciepła, terapia TECAR określana jest mianem diatermii długofalowej. Energia elektromagnetyczna w terapii TECAR działa na poziomie komórkowym, co daje jej przewagę nad tradycyjną fizjoterapią. Umożliwia to regenerację tkanek zlokalizowanych głęboko w ciele. Mechanizm działania sprawia, że terapia TECAR może być stosowana w przypadku niektórych pacjentów z ostrym i przewlekłym bólem, stanami zapalanych i urazami typowymi dla sportowców.

Kiedy stosowana jest terapia TECAR? Wskazania do zabiegów z użyciem fali radiowej

Terapia TECAR stosowana jest jako wspomagający element rehabilitacji przy schorzeniach i urazach, w tym:

  • w terapii chorób kości, kręgosłupa i rdzenia kręgowego,
  • w procesie regeneracji tkanek po poważnych kontuzji sportowych (np. łokieć tenisisty, kolano biegacza),
  • przy występowaniu przykurczów,
  • przy występowaniu bólów mięśni (powstałych w wyniku urazu lub przeciążenia),
  • przy występowaniu chorób stawów (zwyrodnieniowych i zapalnych),
  • przy występowaniu zmęczenia i napięcia mięśniowego,
  • przy występowaniu zapaleń ścięgien i innych struktur, zapalenia kaletki maziowej,
  • przy występowaniu obrzęków pourazowych, pooperacyjnych,
  • w terapii zaburzeń krążenia.

Jak wygląda terapia TECAR?

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg metodą TECAR poprzedzony jest dokładnym wywiadem, dzięki któremu fizjoterapeuta ma okazję poznać problem, z jakim zgłasza się pacjent. Odpowiednia diagnoza jest bardzo ważna, aby móc dobrać odpowiedni tryb działania urządzenia.

Przebieg zabiegu przy użyciu fali radiowej

Następnie pacjent układa się na leżance w taki sposób, aby fizjoterapeuta miał łatwy dostęp do wybranego miejsca. Część ciała, która jest poddawana zabiegowi, musi pozostać odsłonięta. Na skórę zostaje zaaplikowany specjalny żel, którego zadaniem jest poprawa przewodzenia energii między elektrodą a tkankami.

Jedna elektroda jest ruchoma, a druga bierna. Ruchoma jest przykładana do skóry przez fizjoterapeutę, natomiast bierna zostaje umieszczona pod ciałem pacjenta, aby obwód energetyczny mógł zostać zamknięty.

Terapia TECAR nie wymaga wprowadzania okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj osoba poddana terapii może natychmiast powrócić do wszystkich codziennych aktywności.

Ile trwa zabieg z wykorzystaniem metody TECAR?

Jeden zabieg trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Długość sesji falą radiową zależna jest od indywidualnych potrzeb, obszaru działania i wskazań.

Ile zabiegów należy wykonać?

To, jaka liczba zabiegów terapii TECAR będzie potrzebna, zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia, umiejscowienia dolegliwości i oceny specjalisty.

Przy ostrych urazach (np. skręceniach, naciągnięciach mięśni, łagodnych stanach zapalnych) może być potrzebne wykonanie od 3 do 5 zabiegów, wykonywanych w odstępie 1-2 dni.

Przy schorzeniach przewlekłych (np. bólu pleców, artrozy, zapalenia ścięgien) potrzebne może być od 8 do 10 zabiegów, wykonywanych 1-2 razy w tygodniu.

Rehabilitacja pozabiegowa lub poważniejsze urazy mogą wymagać kilkunastu zabiegów falą radiową – zwykle od 10 do 15 sesji.

Metodę TECAR można stosować także profilaktycznie, jako wsparcie regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym. Wtedy zalecany jest zazwyczaj jeden, a maksymalnie 3 zabiegi.

Czy terapia TECAR jest bolesna?

Nie, terapia TECAR nie boli. Podczas zabiegu pacjent odczuwa jedynie przyjemne, relaksujące ciepło w obszarze zabiegowym.

Ile kosztuje terapia TECAR?

Koszty terapii TECAR są zależne od kilku czynników, takich jak czas trwania sesji, liczba zabiegów w serii, rodzaj schorzenia czy obszar zabiegowy. Zwykle jednak ceny wahają się od 120 do 250 złotych za sesję.

Kiedy nie powinno się wykonywać terapii TECAR? Przeciwwskazania bezwzględne i względne do przeprowadzenia zabiegu

Chociaż terapia TECAR uznawana jest za bezpieczną i nieinwazyjną metodę fizjoterapii, istnieją szczególne przypadki, które stanowią przeciwwskazanie do użycia fali radiowej.

Przeciwwskazania bezwzględne do wykonania zabiegu to:

  • ciąża lub podejrzenie ciąży,
  • występowanie zakrzepicy żył głębokich,
  • sztuczne narządy, wszczepione wewnętrzne i zewnętrzne urządzenia elektroniczne (np. rozrusznik serca, pompa insulinowa),
  • wykonywanie zabiegu na otwartych ranach.

Przeciwwskazania, które wymagają kontaktu z lekarzem:

  • występowanie choroby nowotworowej lub podejrzenia nowotworu, radioterapia,
  • wszczepione implanty metalowe, cementowe lub tworzywowe, aparat ortodontyczny,
  • posiadanie piercingu lub tatuaży w miejscu aplikacji,
  • występowanie zakrzepowego zapalenia żył, żylaków, zaburzeń krzepnięcia krwi, chorób krwotocznych, skłonności do krwawień,
  • występowanie zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, niewydolności mięśnia sercowego,
  • problemy z ciśnieniem tętniczym (nadciśnienie, niedociśnienie, niewyregulowane ciśnienie),
  • występowanie niewydolności oddechowej, zatorowości płucnej, dusznicy bolesnej,
  • stany zapalne skóry, zmiany troficzne skóry, podrażnienia lub uszkodzenia skóry, rany, oparzenia,
  • zaburzenia czucia, brak czucia, hipestezja lub hiperestezja w miejscu zabiegu,
  • ostre stany zapalne,
  • infekcje bakteryjne lub wirusowe,
  • stany gorączkowe,
  • ogólne wyniszczenie organizmu,
  • gruźlica,
  • epilepsja.

Terapia TECAR – co to jest, jak działa i jakie są wskazania do jej zastosowania? Podsumowanie

Wspomaganie terapii chorób kości i innych problemów z funkcjonowaniem układu ruchu

Terapia TECAR jest uznawana za bardzo nowoczesną metodę fizjoterapii, dzięki której możliwa jest dogłębna regeneracja tkanek ciała ludzkiego poprzez ich stymulację.

Urządzenie Doctor TECAR to to metoda mająca zastosowanie w poważnych kontuzjach sportowych, występowaniu przykurczów, obrzęków pourazowych, bólów mięśni i kości oraz innych dolegliwości ze strony układu szkieletowo-mięśniowego.

Biostymulacja tkanek i wsparcie naturalnej regeneracji organizmu

Głównym efektem terapeutycznym terapii TECAR jest unaczynienie tkanek, rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi oraz wsparcie procesu regeneracji. Szczególne znaczenie ma to dla osób, które zawodowo lub hobbystycznie zajmują się sportem. TECAR może stanowić wsparcie przy występowaniu typowych dla osób aktywnych schorzeń, jak łokieć tenisisty, kolano biegacza, zapalenie kaletki maziowej czy zespół przeciążenia kręgosłupa lędźwiowego.

TECAR w Semper Med Lublin

Zabiegi z wykorzystaniem terapii TECAR są dostępne w placówkach oferujących usługi fizjoterapeutyczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszamy do lektury

Mamy nadzieję, że na naszym blogu znajdziecie wiele przydatnych dla siebie informacji. Będziemy zamieszczać tu artykuły i wpisy z zakresu naszej działalności. Przeczytać więc będziecie mogli ciekawostki na temat masażu, wad postawy ale też poruszać się będziemy w obrębie tematów pokrewnych. Nie zabraknie ciekawostek jak dbać o ciało i ducha. Jeśli będziecie chcieli, żeby poruszyć jakiś konkretny temat piszcie do nas.

Kontakt

Tel. 81 458 18 80 / 733 088 095
Email: kontakt@sempermed.pl

Lokalizacja

Aleje Zygmuntowskie 4, Lublin. Parter kompleksu basenowego Aqua Lublin.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 21:30

Semper Med Centrum Rehabilitacji

Chcemy, żeby Semper Med było miejscem, które będziecie mogli polecać swoim znajomym, którzy potrzebują wsparcia w różnych dolegliwościach narządu ruchu. Będzie to dla nas najlepszą motywacją. Nic tak bowiem nie cieszy, jak klient, który jest na tyle zadowolony by polecać dalej.
Zespół Semper MED

Semper Med w swojej ofercie posiada najnowsze dostępne na rynku aparaty do Fali uderzeniowej i Laseroterapii.

Zabiegi te w połączeniu z pracą manualną naszych rehabilitantów pozwalają na dużo szybsze efekty zdrowotne. W dzisiejszych czasach dla osób pracujących zawodowo fizycznie lub w pozycji siedzącej, stojącej lub w innych wymuszonych pozycjach najważniejsze jest zdrowie jak i szybki powrót do pełnej sprawności po rożnego rodzaju urazach. Możliwie szybka rekonwalescencja jest dla nas najważniejsza.

Call Now Button
Umów wizytę