Panie podczas zabiegów pytają nas o wiele rzeczy, najczęściej te pytania dotyczą diet, odchudzania, cellulitu i starzenia się skóry. Właśnie w odpowiedzi na pytania dotyczące zmian związanych ze skórą Bartosz Wybrański opisał dla Was opisać to co zazwyczaj tłumaczy.
Skóra jest dla nas bardzo ważnym organem, nie tylko sprawia że ładnie wyglądamy, ale także chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi (bakterie, wirusy, promieniowania, urazy), przez co jest najbardziej narażona na uszkodzenia.
Procesy takie jak zmiany hormonalne czy to w okresie menopauzy czy dojrzewania, szybkie zmiany wzrostu w okresie dojrzewania, ciąża i poród u kobiet, nadmierne przybranie na wadze, a następnie utrata kilogramów – wszystko to sprawia, że dochodzi do zmian objętościowych i strukturalnych w skórze. Za strukturę skóry w największym stopniu odpowiada kolagen, a właściwie to jego włókna tworzące swoistą matrycę w którą wkomponowują się inne składniki np. melanina* czy kwas hialuronowy*.
Włókna kolagenowe przez cały czas podlegają nieustającym zmianom zachodzącym w naszym organizmie, przez co wraz z wiekiem stają się coraz słabsze oraz podatniejsze na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz działania przemian chemicznych, a to w rezultacie prowadzi do osłabienie kondycji i wyglądu naszej skóry. Mówi się, że 25 rok życia jest okresem kiedy to procesy syntezy kolagenu zaczynają spowalniać, a także pojawiają się braki kolagenu w naszym ciele, niestety właśnie te pierwsze braki są najbardziej widoczne na skórze.
Kolagen jest najważniejszym białkiem strukturalnym w naszym ciele. Znanych dotychczas jest 29 rodzajów kolagenu, znajdują się one w strukturach większości części ciała. Większość z tych typów kolagenów należy do grupy białek włóknistych, co oznacza że połączone razem tworzą one siatki kolagenowe. Najczęściej występującym jest kolagen typu I, obecny jest w naczyniach krwionośnych, kościach, płucach, rogówce, ścięgnach no i w skórze. Jest on jednym z podstawowych budulców naszych narządów, ale także zapewnia im odpowiednie właściwości mechaniczne.
Największe ilości kolagenu w naszym ciele zgromadzone są w skórze, w której to stanowi on ok. 70% białek, w konsekwencji czego jest on najbardziej odpowiedzialny za zdrowie skóry. Właśnie dlatego w walce z oznakami starzenia kładzie się tak duży nacisk na odpowiednią ilość kolagenu w skórze.
Podstawową strukturą budowlana kolagenu jest tropokolagen, to właśnie jego cząsteczki w przestrzeni skóry właściwej łączą się ze nawzajem tworząc spójną sieć włókien kolagenowych. Właśnie struktura tropokolagenu odpowiedzialna jest za wytrzymałość i dużą odporność włókien kolagenowych na rozciąganie.
* Melanina jest naszym naturalnym pigmentem neutralizującym wolne rodniki, które to niszczą komórki skóry przyczyniając się do jej szybszego starzenia. Melanina w naturalny sposób chroni także naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
*Kwas hialuronowy to jeden z podstawowych składników naszej skóry, posiada on właściwość wiązania cząsteczek wody dzięki czemu pozwala on utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia. Wypełniając przestrzenie siatki kolagenowej nadaje skórze jędrność i elastyczność, a to w rezultacie prowadzi do redukcji zmarszczek.
Zatem im wcześniej zaczniemy dbać o stan swojej skóry i jej odpowiedni stopień nawilżenia, tym bardziej odsuniemy w czasie procesy starzenia się jej. Czy to będą zabiegi u kosmetyczki czy nakładanie odpowiednich kremów w domu, pamiętajmy żeby robić to sumiennie i staranie, bo jak to mówią „pierwsze wrażenie jest najważniejsze” a zawsze pierwsze co widzimy to nasza skóra