Masaż sportowy. Masaż sportowy ot i ciekawostka.

Będzie to kilka słów na temat tego typu masażu z historią Bartosza Wybrańskiego – Naszego fizjoterapeuty – w tle.

Zapewne w karierze wielu masażystów zdarzyła się sytuacja, która Bartkowi zdarza się nagminnie. Sprawa dotyczy przeważnie Panów, uparcie zamawiających masaż sportowy.

Coraz więcej z nas zaczyna dbać o siebie poprzez podejmowanie różnorakiej aktywności fizycznej, takiej jak  bieganie, fitness, siłownia czy inne dziedziny sportu. Najważniejsze jest to, że ćwiczymy. Bardzo cieszy nas to, że rośnie w w Was świadomość potrzeby dbania o siebie i swoje ciało.
Często osoby aktywne fizycznie dbają o regenerację swojego ciała na wiele sposobów – biorą masaże,  korzystają z sauny czy  SPA.

Pracownicy Centrum Semper Med często jestem proszeni są  o masaż sportowy – i wtedy zaczyna się najlepsze ☺

Historia Bartka
Sytuacja wygląda tak:
– Panie Bartku, zróbmy masaż sportowy.
– OK, a co pan ćwiczy?
– Właściwie to nic, ale raz na dwa tygodnie, czasem raz w tygodniu chodzę na basen.
– Rozumiem, a ile pan pływa, jakim stylem?
– Popływam 20 min żabką lub kraulem, a resztę czasu spędzam w jacuzzi.
– A czy coś boli, dokucza, przeszkadza?
– Tak, bolą mnie ramiona i ogólnie plecy po całym w dniu pracy, dużo siedzę, jeżdżę autem i mało się ruszam, nie licząc tego basenu. Mam jeszcze karnet na siłownię, ale nie chodzę…
– A czy wie pan, na czym polega masaż sportowy i czy kiedyś brał pan taki masaż?
– No tak, chodzi mi o taki mocny masaż grzbietu, kiedyś byłem w SPA i tam mi robili taki… Pani Agatka zrobiła mi taki mocny masaż, bolało jak jasna cho…, i mówiła mi, że to sportowy.

No więc o co chodzi z tym masażem sportowym – Przybywamy z pomocą.

Wiele osób myli masaż sportowy z mocnym masażem klasycznym. Różnica polega na tym, że masaż sportowy wykonuje się aktywnym sportowcom, poza tym ten masaż można podzielić na kilka rodzajów: treningowy, przed zawodami, startowy, powysiłkowy, podtrzymujący. Tak naprawdę głównym zadaniem takiego masażu jest zapobieganie objawom patologicznym, które mogą powstać w wyniku dużych obciążeń występujących w sporcie.

Każda dyscyplina sportu charakteryzuje się innym sposobem wykonania masażu, ponieważ zawodnicy rożnych dyscyplin poddawani są zupełnie innym siłom. Inaczej wykona się masaż sportowy u zawodnika kolarstwa, a inaczej u zawodnika sportów walki czy pływania. Masażysta pracujący w konkretnej dyscyplinie sportu musi wiedzieć, na jakie kontuzje narażony jest jego zawodnik oraz jak opracowywać konkretne partie mięśni, aby uniknąć urazu.

Poniżej przedstawiamy ogólny zarys masażu sportowego u zawodnika Freestyle Motocross, ale zanim jakikolwiek masażysta podejmie się masażu sportowego, musi znać charakterystykę danej dyscypliny sportu.
Specyfika akurat tej konkurencji sportowej przejawia się w samej strukturze zawodów (wielkości, ilości i różnorodności przeszkód – wyskoczni, ramp do wyskoków), czasie trwania zawodów, ilości przejazdów w każdych zawodach i wykonywaniu dynamicznych akrobacji. Zawodnik poddawany jest dużym przeciążeniom kręgosłupa i stawów kończyn dolnych i górnych.  Duży wpływ ma na niego również wysoki poziom adrenaliny oraz stres związany z samym „przejazdem”, zarówno na zawodach, jak i treningach. W treningach zwraca się uwagę na rozwój wytrzymałości, zręczności i siły, a także wzmocnienie stawów i odporności psychicznej. Z tego powodu zawodnik musi mieć bardzo dobrze rozwinięty gorset mięśniowy, mięśnie grzbietu, obręczy barkowej, kończyn górnych i dolnych.

Masaż treningowy 

U zawodników po treningu powinien dominować masaż częściowy, niezbyt intensywny i nie trwający zbyt długo. Masaż powinien obejmować przede wszystkim mięśnie tułowia, kończyn dolnych i górnych, obręczy barkowej – dokładnie należy opracować ręce, grzbiet ze szczególnym uwzględnieniem okolicy lędźwiowej i przykręgosłupowej. Dodatkowo masuje się kończyny dolne i obręcz biodrową. W trakcie masażu stosuje się głównie rytmiczne i powolne, ale głębokie ugniatania.

Z tego masażu należy zrezygnować co najmniej dwa dni przed zawodami.

Masaż przed zawodami 

Między ostatnim dniem treningu a dniem startu w zawodach należy przeprowadzić masaż całego ciała o średniej intensywności w celu utrzymania całości aparatu ruchowego w formie startowej. Podczas masażu należy pamiętać również o aspekcie psychologicznym.

Masaż startowy 

Wykonuje się dokładny masaż całego ciała stosując głaskania i ugniatania, pamiętając o zasadzie oszczędzania tych grup mięśniowych, które przyjmą na siebie większość ciężaru wykonywanych akrobacji.

Masaż powysiłkowy 

Stosuje się tu przede wszystkim wyciskanie, a także łagodne rozcierania i ugniatania kończyn górnych, dolnych, obręczy biodrowej i barkowej oraz grzbietu i przedniej części tułowia – ten etap będzie trwał ok. 20 minut. Kolejne 15-20 minut przeznaczone jest na energiczny masaż kończyn i grzbietu z zastosowaniem głaskania, ugniatania, oklepywania, silnych wibracji i wałkowania.

Uwagi końcowe 

U zawodników, u których występuje „gorączka startowa” wykonuje się masaż sedatywny (uspokajający) –  dłuższy, o mniejszej intensywności. Masuje się całe ciało, głaszcząc i ugniatając kilka grup mięśniowych niebiorących większego udziału w trakcie przejazdu. Można masować kark, mięśnie klatki piersiowej i przestrzenie międzyżebrowe z zastosowaniem głaskania, delikatnego ugniatania i wibracji. U zawodników, u których występuje „apatia przedstartowa” masaż jest  nieco intensywniejszy, stosuje się silniejsze głaskania, rozcierania i ugniatania, z jednoczesnym zachowaniem oszczędności tych mięśni, które będą najbardziej obciążone w czasie zawodów. Zamiennie można wykonać masaż tonizujący (pobudzający) dolnego odcinka grzbietu oraz przestrzeni międzyżebrowych z zastosowaniem energicznego rozcierania, ugniatania i silnej wibracji przyrządowej.

 

Ot i cała prawda o masażu sportowym… Dlatego lepiej zadbać o dobrego masażystę lub fizjoterapeutę dla siebie, aby mieć pewność, że będzie się on znał na tym, co nam zaproponuje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszamy do lektury

Mamy nadzieję, że na naszym blogu znajdziecie wiele przydatnych dla siebie informacji. Będziemy zamieszczać tu artykuły i wpisy z zakresu naszej działalności. Przeczytać więc będziecie mogli ciekawostki na temat masażu, wad postawy ale też poruszać się będziemy w obrębie tematów pokrewnych. Nie zabraknie ciekawostek jak dbać o ciało i ducha. Jeśli będziecie chcieli, żeby poruszyć jakiś konkretny temat piszcie do nas.

Kontakt

Tel. 606 434 734
Email: bwybranski@gmail.com

Lokalizacja

Aleje Zygmuntowskie 4, Lublin. Parter kompleksu basenowego Aqua Lublin.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 21:30

Semper Med Centrum Rehabilitacji

Chcemy, żeby Semper Med było miejscem, które będziecie mogli polecać swoim znajomym, którzy potrzebują wsparcia w różnych dolegliwościach narządu ruchu. Będzie to dla nas najlepszą motywacją. Nic tak bowiem nie cieszy, jak klient, który jest na tyle zadowolony by polecać dalej.
Zespół Semper MED

Semper Med w swojej ofercie posiada najnowsze dostępne na rynku aparaty do Fali uderzeniowej i Laseroterapii.

Zabiegi te w połączeniu z pracą manualną naszych rehabilitantów pozwalają na dużo szybsze efekty zdrowotne. W dzisiejszych czasach dla osób pracujących zawodowo fizycznie lub w pozycji siedzącej, stojącej lub w innych wymuszonych pozycjach najważniejsze jest zdrowie jak i szybki powrót do pełnej sprawności po rożnego rodzaju urazach. Możliwie szybka rekonwalescencja jest dla nas najważniejsza.